Приватний виконавець
Дмитро Ляпін
Примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб)

Подання приватного виконавця про тимчасове обмеження у праві виїзду боржника за межі України тільки за невиконання рішення суду?

Приватний виконавець у відповідності до положень Закону України «Про виконавче провадження», здійснює виконання рішень, які підлягають примусовому виконанню.             Статтею 3 зазначеного Закону визначено перелік виконавчих документів, на підставі яких приватним виконавцем здійснюється виконавче провадження відносно боржника.Крім, безпосередньо виконавчого листа, виданого на підставі рішення суду, виконавчим документом може бути, наприклад виконавчий напис нотаріуса.

Пунктом 19 ч. 3 ст. 18 ЗУ «Про виконавче провадження», передбачено право приватного виконавця звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника – фізичної особи за межі України. Такі подання приватного виконавця розглядаються в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України (далі за текстом – ЦПК України).

Згідно ч. 1 ст. 441 ЦПК України, тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України може бути застосоване судом як захід забезпечення виконання судового рішення.
Частиною 3 ст. 441 ЦПК України передбачено, що суд може постановити ухвалу про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України фізичної особи, яка є боржником за невиконаним нею судовим рішенням, на строк до повного виконання такого судового рішення.

         Таким чином, при буквальному тлумаченні статті 441 ЦПК України виявляється, що можливість тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України фізичної особи, яка є боржником, може бути застосована виключно за невиконання рішення суду.

           Цікавим є те, що вказана норма статті 441 ЦПК України з’явилась в редакції Закону України від 03.10.2017 року № 2147-VIII. Додатково було передбачено, що тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України застосовується в порядку, визначеному цим Кодексом для забезпечення позову.

           Редакція подібної норми ЦПК України, яка існувала до прийняття нового процесуального кодексу дещо по іншому регулювало це питання. Так, відповідно до ст. 377-1 ЦПК України в редакції Закону України від 04.11.2010 року № 2677-VI передбачалась можливість тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України фізичної особи, яка є боржником, не тільки за невиконання рішення суду, але і за невиконання рішення інших органів (посадових осіб).

             Слід також зазначити, що можливість тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України фізичної особи за невиконання зобов’язань, покладених на нього судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб) прямо передбачена п. 5 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України».

        Наразі, маємо колізію норм та дві протилежні позиції судів при розгляді питання про тимчасове обмеження виїзду боржника за межі України:

         з одного боку суди задовольняють подання виконавців про тимчасове обмеження виїзду по іншим рішенням, з іншого боку – відмовляють з підстав того, що ст. 441 ЦПК України не передбачає можливості тимчасового обмеження виїзду боржника за рішенням інших органів (посадових осіб).

+38 (067) 234-56-71
+38 (044) 594-80-87
01001 м. Київ,
вул. Михайла Грушевського, 10,
цокольний поверх
Замовити дзвінок
Маєте питання щодо виконання рішення?
Зв’яжиться з нами та отримайте відповідь.
Ви можете залишити заявку в будь-який час доби,
виконавець зв'яжеться з Вами з початком робочого дня.
×