Вирішив окремо висвітити тему адвокатського запиту, який адресується приватному виконавцю.
В моїй практиці 99 % адвокатських запитів надходить від адвокатів, які є представниками боржника у виконавчому провадженні або надають правову допомогу такому боржнику.
В більшості з них адвокати просять надати копії матеріалів виконавчого провадження.
Іноді, такі адвокатські запити стосуються конкретних питань, пов’язаних з виконавчим провадженням (прохання надати інформацію та/або копії документів з конкретного питання).
І є ще одна категорія адвокатських запитів, в яких адвокати скоріше «вимагають» надати обґрунтування законності дій, які вчинялись приватним виконавцем в зв’язку з виконанням судового рішення.
Остання категорія адвокатських запитів більш схожа на дії контролюючого органу, а у випадку приватного виконавця таким органом є виключно Міністерство юстиції України, а не адвокат.
Стосовно надання копій матеріалів виконавчого провадження, в тому числі на запит адвоката та/або сторін виконавчого провадження (їх представників), то такого обов’язку у приватного виконавця не має.
Слід пам’ятати, що ЗУ «Про виконавче провадження» містить спеціальний порядок отримання інформації про хід виконавчого провадження та отримання копій документів.
Так, сторона виконавчого провадження може отримувати інформацію про хід виконавчого провадження через систему АСВП (через код доступу, який зазначається в постанові про відкриття виконавчого провадження) та/або шляхом безпосереднього ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження.
Зазначеному праву сторони виконавчого провадження ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження відповідає обов’язок виконавця надавати сторонам виконавчого провадження матеріали для ознайомлення (ч. 2 ст. 18 ЗУ «Про виконавче провадження»).
Як правило безпосереднє ознайомлення з матеріалами в офісі приватного виконавця здійснюється у прийомні години.
Детально питання ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження висвітлено мною в окремій статті.
При цьому слід зазначити, що вся інформація яка стосується проведення виконавчих дій приватним виконавцем міститься в матеріалах виконавчого провадження, а тому об’єктивна необхідність в отриманні «окремої інформації та/або копій документів» поза матеріалами виконавчого провадження відсутня.
Іншій бік такого запиту щодо надання копії документів виконавчого провадження пов’язаний з тим, що приватний виконавець змушений буде витрачати свій час або час своїх помічників для підготовки та надання відповідей на такі запити.
Те саме стосується і «запитів» щодо надання обґрунтування законності вчинення приватним виконавців дій з виконання судового рішення, тим більше що приватний виконавець не відноситься до переліку суб’єктів яким може бути адресований адвокатський запит.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатський запит – письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об`єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.
Згідно ст. 16 ЗУ «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», приватним виконавцем може бути громадянин України, уповноважений державою здійснювати діяльність з примусового виконання рішень у порядку, встановленому законом. Приватний виконавець є суб`єктом незалежної професійної діяльності.
Виходячи з зазначеного, в переліку суб`єктів, яким може бути скерований адвокатський запит ч. 1 ст. 24 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» відсутній такий суб`єкт як фізична особа – суб`єкт незалежної професійної діяльності. А тому письмове звернення адвоката до приватного виконався не може вважатися адвокатським запитом, з урахуванням положень про обов’язкове надання відповіді на цей запит.
В звершення хотів би зазначити, що за ініціативою Національної асоціації адвокатів України, внесено до Верховної Ради України законопроект, яким пропонується включення приватних виконавців, а точніше самозайнятих осіб (крім приватних виконавців до суб’єктів запиту пропонується також включити ще і приватні нотаріуси, які також є самозайнятими особами), яким може бути адресований адвокатський запит.
Вважаю ініціативу внесення приватних виконавців до переліку суб’єктів, яким може бути адресований адвокатський запит такою, що не викликана об’єктивною необхідністю.
По-перше, вся інформація щодо вчинення виконавчих дії приватним виконавцем з виконання судового рішення та рішення інших органів міститься в матеріалах виконавчого провадження.
По-друге, Закон України «Про виконавче провадження» передбачає спеціальний порядок отримання інформації про хід виконавчого провадження – шляхом ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження.
На мій погляд, прийняття такої норми може призвести до зловживання правом на адвокатський запит зі сторони адвокатів та непомірного збільшення навантаження на приватних виконавців та/або їх помічників. Крім того це зможе призвести до збільшення витрат виконавчого провадження.