Дуже часто з боку потенційних стягувачів виникає питання, коли вже можливо відкрити виконавче провадження.
Так, Позивач який вже виграв справу в більшості випадків хоче поскоріше отримати присуджене судом майно або грошові кошти.
В зв’язку з чим практично одразу звертається до приватного виконавця. Тут варто зазначити, що виконання судового рішення можливо тільки після набранням ним законної сили.
Коли рішення суду набирає законної сили
Питання набрання рішенням суду законної сили врегульовано однаково як в цивільному так і в господарському процесах (статті 273 ЦПК України та 241 ГПК України).
З цим досить просто і зрозуміло, якщо судом першої інстанції прийнято рішення, то набрання ним законної відбувається:
після закінчення строку подання апеляційної скарги або
у разі подання апеляційної скарги (таку скаргу може подавати, як відповідач так і позивач), після прийняття відповідного рішення судом апеляційної інстанції.
Після набрання рішенням законної сили Стягувачу необхідно отримати виконавчий документ.
Отримання Стягувачем виконавчого документа
Приватний виконавець не може розпочати виконання рішення суду, яке набрало законної сили без виконавчого документа.
Виконавчий документ (виконавчий лист або наказ) видається судом після набрання рішенням законної сили. На відміну від судового рішення це окремий документ, який видається судом.
Для його отримання Стягувачу необхідно звернутися до суду першої інстанції, яким було ухвалено рішення.
Процесуальними кодексами передбачено видачу виконавчих документів в електронному вигляді, але фактично ця норма ще не працює.
Після отримання виконавчого документа Стягувач може звернутися до приватного виконавця.
Звернення до приватного виконавця
Відкриття виконавчого провадження та подальші дії щодо примусового виконання судового рішення здійснюються приватним виконавцем на підставі Заяви стягувача та поданого до виконання виконавчого документа.
Подати виконавчий документ до виконання можливо безпосередньо в офісі приватного виконавця або надіслати його поштою.
Чи може приватний виконавець стягнути борг без рішення суду
Стягнення боргу за рішенням суду є одним із способів повернути борг. Приватний виконавець також може повернути борг без рішення суду. Це випадки, коли повернення боргу відбувається за іншим виконавчим документом.
Слід зазначити, що приватний виконавець може відкрити виконавче провадження тільки за виконавчим документом. Одним із видів виконавчого документа є виконавчий лист в цивільному та наказ в господарському процесі, який видається на підставі рішення суду.
Крім того, є виконавчі документи, які також підлягають примусовому виконанню, але вони не пов’язані з ухваленням судового рішення.
На практиці найбільш поширеним виконавчим документом є виконавчий напис нотаріуса.
За правилами вчинення нотаріальних дій, виконавчий напис вчиняється нотаріусом на нотаріальному договорі. Явними перевагами виконавчого напису є то, що виконавчий напис може бути вчинено в досить короткий термін (протягом місяця), що значно швидше ніж звернення в суд.
Недоліком виконавчого напису є ризик того, що він може бути визнаний таким, що не підлягає виконанню.
Суттєвим наслідком такого визнання є те, що у випадку пропуску строків позовної давності в подальшому позивач (кредитор) буде позбавлений можливості звернутися до суду.
В зв’язку з цим було б цілком логічним передбачити в законодавстві можливість поновлення строків позовної давності, при визнанні судом виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню. По суті вчинення виконавчого напису і подальше його пред’явлення до примусового виконання в широкому розумінні слід розглядати одним із способів захисту та відновлення порушеного права.