Доволі часто мене питають про те, яким саме законом врегульована діяльність приватного виконавця, визначено його права та обов’язки.
Так, насправді є два основних закони, якими врегульовано діяльність приватного виконавця, його правовий статус (права та обов’язки).
Це Закон України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» та Закон України «Про виконавче провадження».
Слід додати, що Закон України «Про виконавче провадження» також визначає процедуру примусового виконання судових рішень та інших рішень, права та обов’язки сторін виконавчого провадження, права та обов’язки виконавця (державного та приватного) тощо.
Приватний виконавець – це особа уповноважена державною (фактично наділена владними повноваженнями) на примусове виконання судових рішень та рішень інших органів, виконання яких здійснюється в примусовому порядку.
Приватний виконавець є особою, яка проводить незалежну професійну діяльність (офіційно – самозайнята особа).
Інститут приватних виконавців в України було запроваджено 02 червня 2016 року саме прийняттям двох вищезазначених Законів – Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» та нову редакцію Закону України «Про виконавче провадження».
Вказані Закону було офіційно опубліковано 04 липня 2016 року та введено в дію через 3 місяці з моменту їх публікації.
Справа у тому, що інститут примусового виконання судових рішень, починаючи з проголошення Незалежності України існував завжди.
З самого початку це були успадковані від радянських часів «судові виконавці», які діяли при районних судах і підпорядковувались головам судів.
В подальшому реформа системи примусового виконання судових рішень пішла шляхом її відокремлення від судів, і створення окремої структури. Так, з’явилася Державна виконавча служба.
Наступним важливим кроком реформ власне було створення інституту приватних виконавців.
Перші приватні виконавці після прийняття нового Закону приступили до роботи вже в серпні – вересні 2017 року.
Для України це відносно нове явище. До запровадження інституту приватних виконавців, виконати судове рішення (рішення іншого органу) можна було тільки звернувшись до відповідного органу Державної виконавчої служби.
Після 2017 року Стягувач отримав можливість вибору. За виключенням окремих категорій рішень, виконання яких можливо виключно через органи ДВС, Стягувач отримав можливість також звернутися до приватного виконавця.