Відкриття виконавчого провадження – це перший крок на шляху виконання судового рішення (рішення іншого органу).
Питання відкриття виконавчого провадження приватним виконавцем врегульовані Законом України «Про виконавче провадження» та Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють виконання судових рішень і рішень інших органів».
У відповідності до статті 25 ЗУ «Про органи та осіб, які здійснюють виконання судових рішень і рішень інших органів», приватний виконавець має право приймати до виконання виконавчі документи, місце виконання яких відповідно до Закону України “Про виконавче провадження” знаходиться у межах його виконавчого округу.
Справа у тому, що кожен приватний виконавець здійснює свою діяльність в межах певного виконавчого округу. Територія відповідного виконавчого округу як правило поширюється на територію конкретної області, включаючи обласний центр.
Виключенням є місто Київ та Київська область, які є окремими виконавчими округами.
У відповідності до п. 1 ч.1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Таким чином, обов’язковими умовами початку примусового виконання рішення є пред’явлення приватному виконавцю виконавчого документа разом з заявою про примусове виконання рішення.
Закон не містить вимоги щодо форми та змісту такої заяви, але з суті Закону випливає, що за змістом заява повинна виражати намір Стягувача щодо примусового виконання судового рішення (про це повинно бути зазначено в самій заяві).
У відповідності до п. 3 розділу ІІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень (затв. Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5 з наступними змінами та доповненнями), заява про примусове виконання рішення подається до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця у письмовій формі разом із оригіналом (дублікатом) виконавчого документа.
У заяві про примусове виконання рішення зазначаються такі відомості:
- назва і дата видачі виконавчого документа;
- прізвище, ім’я та (за наявності) по батькові стягувача;
- дата народження та адреса місця проживання чи перебування стягувача;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) стягувача;
- номер телефону стягувача;
- унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (далі – УНЗР) стягувача – фізичної особи (за наявності);
- спосіб перерахування стягнутих з боржника грошових сум (у разі виконання рішення про стягнення коштів);
- реквізити рахунку, відкритого у банку або в іншій фінансовій установі, для отримання стягнутих з боржника грошових сум (за наявності).
Заява підписується безпосередньо стягувачем – фізичною особою (керівником юридичної особи, який діє на підставі Статуту та відомості про якого внесені до ЄДРПОУ).
Заяву також може підписати повноважний представник Стягувача. В такому випадку до заяви обов’язково додаються оригінал або засвідчені копії документів, підтверджуючих повноваження представника Стягувача.
З практичної точки зору в заяві про примусове виконання судового рішення не обов’язково зазначати всі реквізити стягувача, які і так зазначені у виконавчому документів. Достатньо вказати назву, номер і дату видачі виконавчого документа (щоб було зрозуміло що заява стосується саме цього виконавчого документа, а не якогось іншого).
Разом з тим, зазначення в заяві телефона стягувача (його представника) дозволяє виконавцю при необхідності швидко зв’язатися зі стягувачем або його представником. Те саме стосується зазначенню в заяві платіжних реквізитів Стягувача.
Питання, які часто ставляться при поданні виконавчого документа до виконання:
- чи потрібно подавати оригінал виконавчого документа або достатньо подати лише його копію?
При пред’явленні виконавчого документа до виконання потрібно подавати його оригінал – це вимога Закону «Про виконавче провадження».
- в який спосіб можна подати Заяву про примусове виконання рішення разом з виконавчим документом?
Заяву про примусове виконання рішення разом з оригіналом виконавчого документа можна подати безпосередньо в офісі приватного виконавця, який знаходиться за адресою: м. Київ, вулиця Грушевського, 10 або надіслати за вказаною адресою рекомендованим листом або цінним листом з описом вкладення.
Останнім часом більш зручними способами доставки кореспонденції є доставка через служби кур’єрської доставки або нової пошти. Вказані способи є також можливими для пред’явлення виконавчого документа до виконання.
- якщо подається кілька виконавчих документів по одній справі (судовому рішенню) чи потрібно подавати окремі заяви по кожному виконавчому документу.
Так, потрібно подавати окремі заяви про примусове виконання рішення окремо по кожному виконавчому документу.